BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

Wydawnictwo OPOR

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Program współpracy z organizacjami Ministerstwa Cyfryzacji czyli brak krótkofalowców

logoFundacjiOPORsrednie

Przez lata władze Polskiego Związku Krótkofalowców przekonywały wszystkich o dobrej, wręcz modelowej współpracy z administracja centralną i marce jaką cieszy się PZK wśród decydentów.
Wydawać by się mogło, że ta wysoka pozycja i dobra współpraca, uwieńczona wręczeniem w czerwcu, Medalu Braci Odyńców, za zasługi dla krótkofalarstwa, Minister Cyfryzacji Annie Streżyńskiej powinny zaowocować choćby minimalną wzmianką o krótkofalowcach w oficjalnych dokumentach, ministerialnych lub innych urzędowych.
Niestety były to złudne nadzieje.

Ostatnio na stronie UKE ukazało się podsumowanie kadencji Prezesa UKE pani Magdaleny Gaj. Pomimo namacalnych faktów jak przyznanie nowych pasm dla służby amatorskiej (70 MHz, 3,4 GHz, a wkrótce także i 5 MHz), nowe Rozporządzenia o pozwoleniach i egzaminach, a wreszcie kilkumiesięczna praca zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli MC, UKE i środowiska krótkofalowców, odchodząca Prezes UKE nie zauważyła krótkofalowców na tyle, aby wspomnieć o nich w swoim resume. W podsumowaniu Prezes UKE Magdaleny Gaj mowa jest o wszystkim ale o radioamatorach nie wspomina się w ogóle tak jak by temat ten nie dotyczył UKE.
Co gorsza w programie współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z organizacjami pozarządowymi nie ma wzmianki o krótkofalowcach. Na zwróconą uwagę, że powinna być ministerstwo stwierdza, że wnoszenie takiej uwagi do programu jest całkowicie niezasadne.
To jest obraz wieloletnich działań władz PZK z Prezesem Piotrem Skrzypczakiem SP2JMR, a następnie z Prezesem Jerzym Jakubowskim SP7CBG na czele. To jest ta dobra współpraca, znaczenie, zauważanie że takie środowisko istnieje. Obaj nadal funkcjonują jako prominentni działacze PZK.
Warto zauważyć, że to pokazuje znaczenie i pozycję PZK dla administracji państwowej, a z tym i pozycję całego środowiska które jest gorzej traktowane niż zbieracze znaczków, czy hodowcy gołębi pocztowych.
Nie zawsze wręczanie medali, dyplomów i grawertonów służy dobru środowiska. Pozycję buduje się nie wręczaniem gadżetów, ale systematyczną pracą.
PZK mieniące się wiodącą organizacją krótkofalarską w Polsce jest bardzo słabe i targane wewnętrznym kryzysem, który pomimo częściowej zmiany władz wydaje się pogłębiać. Słabe PZK to słabe środowisko krótkofalarskie w Polsce o czym działacze PZK zapominają.
Nowe władze wybrane dwa miesiące temu nie są może tym czego znaczna część środowiska oczekiwała, ale są odbiciem aktualnego układu sił i możliwości organizacji.
Wypadało by nowym władzom kibicować i zachęcać do działania, ale na ich działalność nadal mają wpływ koterie organizacyjne, układy i zakorzeniony od lat sposób działania. Nie zachęca to do współpracy, a ta jest na dzień dzisiejszy niezbędna do tego aby zacząć budować rzeczywistą pozycję całego środowiska krótkofalarskiego w Polsce.
Przy okazji warto też aby PZK podało publicznie za jakie to zasługi dla krótkofalarstwa polskiego Pani minister Anna Streżyńska otrzymała Medal Braci Odyńców.
Na jakiej podstawie PZK przyznaje medal za zasługi dla polskiego krótkofalarstwa w imieniu całego środowiska skoro na dzień dzisiejszy jest tylko jedną z wielu organizacji krótkofalarskich w Polsce, gwoli sprawiedliwości, niewątpliwie największą i najstarszą pod względem zrzeszania krótkofalowców?
Czy działaczy PZK stać na wzniesienie się ponad poziom małych interesików i nawiązanie prawdziwej współpracy z całym środowiskiem, dla zbudowania pozycji prawdziwego partnera dla administracji?
Fundacja OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

fixprint logo

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

lacznosc zhp

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg