BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

poczta wolontariat

Wydawnictwo OPOR

wydawnictwo OPOR.png

poczta kp

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Zespół roboczy w Ministerstwie Cyfryzacji skończył pierwszy etap pracy

logo MC

31 maja 2016 roku w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się ostatnie z zaplanowanych spotkań zespołu roboczego. Przez ostatnie 5 miesięcy przedstawiciele środowiska krótkofalarskiego w tak szerokim gronie po raz pierwszy od 26 lat spotykali się z przedstawicielami administracji w celu wypracowania zakresu koniecznych zmian w obowiązujących przepisach prawa. Przy stole do rozmów usiedli ze strony administracji państwowej przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Wojskowego Biura Zrządzania Częstotliwościami, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Środowisko krótkofalarskie reprezentował Polski Związek Krótkofalowców, Związek Harcerstwa Polskiego, Liga Obrony Kraju, Stowarzyszenie PK UKF - Stowarzyszenie Miłośników Radiowych Łączności na Falach Ultrakrótkich, Klub Turystyczno – Radiowo – Astronomiczny „Ryjek” SP9KGP oraz Fundacja OPOR. Spotkania i forma zespołu roboczego to inicjatywa przedstawicieli Fundacji OPOR i była to od lat pierwsza taka forma dialogu z administracją.

 

Efekty 7 spotkań zespołu roboczego w najbliższym czasie zostaną przedstawiony kierownictwu Ministerstwa Cyfryzacji w celu podjęcia decyzji co do harmonogramu dalszych prac. Wiadomo, że zmiany nie nastąpią natychmiast z powodów konieczności przeprowadzenia procesu legislacyjnego. Część zmian proponowanych i wypracowanych przez zespół roboczy to zmiany drobne poprawiające sposób działania Prezesa UKE i zależą przede wszystkim od dobrej woli kierownictwa UKE i pracowników DZC UKE. Zmiany wymagające dłuższej pracy to zmiany w przepisach ustawowych i w treści rozporządzenia. Są też zmiany wynikające z przepisów międzynarodowych i ustaleń ostatniej konferencji WRC, które są w trakcie procesu przygotowywania.  Spotkania zespołu roboczego to nowa jakość rozmowy z administracją państwową nie praktykowana dotychczas przez środowisko krótkofalarskie. W trakcie spotkań zespołu roboczego obie strony uczyły się sposobu prowadzenia dialogu w celu wypracowania kompromisów które były by do zaakceptowania przez wszystkie strony rozmów. Spotkania to też pokazanie, że środowisko mimo różnic dla dobra własnego może działać wspólnie. Warto wskazać, że dzięki staraniom Fundacji OPOR w pracach zespołu roboczego od początku brali udział obecny Prezes PZK Jerzy Sznajder 3Z6AEF i obecny przewodniczący GKR PZK Jerzy Najda HF1D (wybrani na ostatnim zjeździe), ale również przedstawiciel lokalnego stowarzyszenia Klubu „RYJEK”. Z zaproszenia udziału w pracach zespołu roboczego nie skorzystały Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych SP DX Club, Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego, Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców, Bałtyckie Stowarzyszenia Krótkofalowców, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy.

W spotkaniu zespołu roboczego w dniu 31 maja 2016 roku ze strony środowiska krótkofalarskiego uczestniczyli Waldemar Sznajder 3Z6AEF Prezes PZK, Jerzy Najda HF1D Przewodniczący GKR PZK i Krzysztof Gaudnik SP7WME OT15 PZK, Tomasz Ciepielowski SP5CCC Sekretarz PK UKF, phm. Piotr Stanisławski SQ5JRC Wydział Wsparcia Specjalności GK ZHP Szef Inspektoratu Łączności Chorągwi Stołecznej ZHP i phm. Tomasz Frankiewicz SP7V ZHP, Włodzimierz Karczewski SQ5WWK Kierownik Wydziału Szkolenia i Sportów Łączności Biura Zarządu Głównego LOK, Wojciech Bielak SQ9PBS Przedstawiciel Klub Turystyczno – Radiowo – Astronomiczny „Ryjek” SP9KGP. Z ramienia Ministerstwa Cyfryzacji uczestniczyli Beata Dobrzyńska - Borucka Naczelnik Wydziału Prawnego Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, Agnieszka Książkiewicz Główny Specjalista Wydziału Prawnego Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji i Marcin Ziółkowski Departament Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej reprezentowali dr inż. Wiktor Sęga Dyrektor Departamentu Zarządzania Częstotliwościami UKE, Marek Otręba Naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE, Marcin Ziółkowski UKE. Zakończone spotkania zespołu roboczego należy uznać za pierwszy etap procesu dochodzenia do rozwiązań zmieniających sposób działania w Polsce środowiska krótkofalarskiego. Teraz musimy poczekać na to co zostanie przedstawione przez administracje i jaki zostanie przedstawiony harmonogram prac nad przygotowaniem zapisów prawnych i zmian w obowiązującym prawie. Kolejnym etapem będą rozmowy nad konkretnymi zapisami tak aby było one zgodne z zasadami poprawnej legislacji ale również aby były zrozumiałe dla odbiorców czyli dla środowiska krótkofalarskiego. To będzie drugi etap do którego środowisko powinno się przygotować. Trzecim etapem będzie konsultacja przygotowanych przepisów. W przypadku ustawy kolejnym etapem będą prace legislacyjne w parlamencie gdzie jako środowisko powinniśmy być obecni. Ostatnim etapem będzie wprowadzenie w życie przygotowanych rozwiązań i przepisów. Jako środowisko czeka nas sporo pracy. Począwszy od przygotowania standardów egzaminów, standardów samoregulacji w zakresie znaków wywoławczych a przede wszystkim systematyczny dialog z administracją i między sobą. Praca zespołu roboczego pokazała, że działając wspólnie ponad podziałami możemy bardzo dużo osiągnąć. Teraz czas abyśmy tego nie zaprzepaścili tak jak to się zdarzało wielokrotnie. Czas pokazać, że czas ciągnięcia każdy w swoją stronę przychodzi czas budowy siły środowiska, które dzięki temu będzie się powiększać.

Sekretariat OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

Orzel MON logo700x700

fixprint logo

marsz ikona1b

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

lacznosc zhp

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg