BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

poczta wolontariat

Wydawnictwo OPOR

wydawnictwo OPOR.png

poczta kp

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Prezes UKE nie radzi sobie z egzaminami

publicystyka

logoUKETo już ponad rok kiedy na świecie ogłoszono stan pandemii wirusa SARS Cov-2 (Covid 19). Sytuacja dotknęła wszystkie sfery życia w tym działalność krótkofalarską. Sparaliżowany też został Urząd Komunikacji Elektronicznej. Od ponda sześciu miesięcy nie odbywają się egzaminy na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. A to przecież jedyny sposób na to aby otrzymać indywidualne pozwolenie i znak wywoławczy w Polsce. I nie było by w tym nic nadzwyczajnego przecież to wszystko z powodu pandemii i nałożonych przez administrację rządową ograniczeń. Niestety sytuacja ta pokazuje jasno i wyraźnie, że polski regulator jakim jest UKE  nie jest przygotowany do funkcjonowania w warunkach innych niż normalne. A utrzymywany kurczowo i z dużą determinacją archaiczny  system egzaminacyjny nie przystaje do XXI wieku.

 

W utrzymaniu takiego stanu ochoczo i z radością wspiera urzędników UKE Polski Związek Krótkofalowców, organizacja której zwłaszcza gremia kierownicze  nie potrafią wyzwolić się z nawyków i procedur funkcjonowania jak w czasach minionego ustroju. Brak egzaminów na licencje to również brak nowych krótkofalowców. To, że UKE nie jest tym zainteresowane, nie powinno nikogo dziwić. Ale, że nie jest tym w ogóle zainteresowany Polski Związek Krótkofalowców to już zaskakuje. W roku 2012 dokonano po wielu trudach zmiany w ustawie Prawo Telekomunikacyjne i zapisano możliwość powierzenie egzaminów organizacji zrzeszającej radioamatorów. W czasie prac parlamentarnych zarówno ówczesna wiceminister Małgorzata Olszewska, jak i przedstawiciele UKE mówili że wprowadzenie nowego zapisu pozwoli na przetestowanie możliwości oddania organizacjom egzaminów. Minęło 9 lat i Prezes UKE nie potrafił powierzyć tych egzaminów żadnej organizacji. Nie potrafi też zorganizować te egzaminy w czasie pandemii. Nie potrafi? A może zwyczajnie nie chce? W innych krajach bardzo szybko po pierwszej fali epidemii Covit-19 przywrócono egzaminy, a w USA nawet sytuacji epidemicznej w egzaminach nie odczuł nikt. Było to możliwe bo system egzaminacyjny oparty jest tam od lat o środowisko radioamatorskie.  W wielu krajach dostrzeżono już dawno, że egzaminy warto przekazać w ręce radioamatorów, odciążając tym samym administrację państwową i usprawniając jednocześnie funkcjonowanie systemu. Jest to możliwe, bo podobnie jak w Polsce egzaminy te NIE SĄ EGZAMINAMI ZAWODOWYMI (a wiec kwalifikacyjnymi).  Oczywiście w różnych krajach różnie to wygląda. Np. amerykański system egzaminacyjny pozwala na prowadzenie egzaminów na amerykańską licencję amatorską  w dowolnym miejscu na świecie po uprzednim umówieniu się z egzaminatorem. I tak wiele osób zdaje ten egzamin podczas największej imprezy krótkofalarskiej w Europie odbywającej się rokrocznie w Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim. Brytyjski model egzaminów w okresie pandemii przeszedł największe zmiany i wprowadzono możliwość zdawania egzaminów przy spełnieniu określonych warunków on-line. Francuski model egzaminu jest modelem mieszanym pozwalającym zdawać  zarówno przed egzaminatorem jak i w ośrodku egzaminacyjnym.

Od wielu lat cześć organizacji radioamatorskich w Polsce proponuje zmienić system egzaminacyjny i całkowicie je przejąć. Proponują przy tym przeprowadzanie ich na wzór amerykański jako najbardziej elastyczny i jednocześnie przez wiele lat sprawdzony. Te propozycje torpedowane są skutecznie od lat przez część urzędników UKE wspieranych skutecznie przez Polski Związek Krótkofalowców. Urzędników UKE można zrozumieć – oddając egzaminy tracą też możliwość drobnego dorabiania sobie do pensji.  A czym się kieruje PZK , a dokładnie kierownictwo tej organizacji?   Można odnieść wrażenie, że działacze tej organizacji świadomie działają na szkodę własnej organizacji, co więcej tworzą nieformalne układy z przedstawicielami UKE mające na celu tworzenie systemu korzystnego tylko dla PZK, ale na pewno nie z korzyścią dla całego środowiska radioamatorskiego.   Tu warto przypomnieć, że do PZK należy tylko około 25% polskich radioamatorów. Może warto uzmysłowić Prezesowi UKE, że  wg oficjalnych harmonogramów nie przeprowadzono w ostatnim czasie około 34 egzaminów. Zakładając ostrożnie 20 osób na egzamin, nie dano szansy na uzyskanie pozwolenia ponad 600 osobom. Część z nich już nigdy do egzaminu nie przystąpi. Ale czy to obchodzi Prezesa UKE i Prezesów z PZK? Raczej niekoniecznie. Nie świadczy to też dobrze o zdolnościach organizacyjnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Jego Prezesa.
Warto też przypomnieć Prezesowi UKE i Prezesom z PZK, że w latach 60 ubiegłego stulecia, w okresie wzmożonej kontroli krótkofalowców przez organa Milicji Obywatelskiej, egzaminy na tzw. „świadectwo uzdolnienia” były prowadzone przez jedyną wtedy legalną organizacje krótkofalowców czyli przez Polski Związek Krótkofalowców czyli przez radioamatorów a nie urzędników. Ten zdumiewający fakt łatwo jest sprawdzić i potwierdzić w archiwach UKE.

Tekst publicystyczny
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

Orzel MON logo700x700

kbj logo

fixprint logo

logo krotka fala1

krotka fala technologia kosmos

krotka fala technologia organizacje

logo KF Warszawa ikona

logo KF Dabrowa ikona

marsz ikona1b

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

plakietka-inspektoratu-3

sekcja radio ZHR

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

sekcja radio ZHR Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg plakietka-inspektoratu-3