BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

poczta wolontariat

Wydawnictwo OPOR

wydawnictwo OPOR.png

poczta kp

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

„BURZLIWY ROZWÓJ KRÓTKOFALARSTWA W SP”- Czy mamy się z czego cieszyć?

Int amator

Warto czasami przyjrzeć się liczbom aby uzmysłowić sobie, że niestety jako środowisko krótkofalarskie praktycznie nie robimy nic albo prawie nic, aby liczba młodych krótkofalowców się zwiększała. I nie jest to zarzut do tej czy innej organizacji ale uwaga do całego naszego środowiska.
Nie potrafimy albo nie chcemy propagować i rozwijać naszego hobby wśród dzieci i młodzieży. Jak widać wszelkie programy YOTA (Youngsters On The Air), ARISS (Amateur Radio The International Space Station) czy nasza rodzima RadioReaktywacja jakoś nie potrafią się zaszczepić w środowisku polskich nastolatków. Ktoś powie że to nieprawda , a jednak liczby nie kłamią.

Urząd Komunikacji Elektronicznej podaje że w czasie od 1 stycznia 2022 roku do 28 lipca 2022 roku wydał w sumie 1 145 indywidualnych pozwoleń radioamatorskich z czego 1 089 to pozwolenia kategorii I  a 56 to pozwolenia kategorii 3.

Ten sam urząd podał że w 94 sesjach egzaminacyjnych w okresie od 1 stycznia do 28 lipca 2022 roku uczestniczyło 506 osób a egzamin zdało 500 osób. W egzaminie uczestniczyły 33 osoby w wieku poniżej 18 roku życia. Na 500 osób które zdały egzamin 451 osób złożyło wnioski o wydanie pozwoleń w tym 23 osoby w wieku poniżej 18 roku życia. Nie jest źle 90% uczestników którzy zdali egzamin złożyło wnioski o pozwolenia. Jednak jak zobaczymy że 10 młodych adeptów o te pozwolenia nie wystąpiło to wygląda, że albo w tych 10 - 6 nie zdało egzaminu albo tych 10 nie zrobiło kolejnego kroku aby zostać krótkofalowcem. Jak by nie patrzeć te 10 osób to prawie 40% tych młodych adeptów którzy przystąpili do egzaminu. Co więcej na ogólną liczbę przystępujących do egzaminu osoby poniżej 18 roku życia stanowią 6,5%.
Czy zamiast zachwycać się tym, że  500 osób w 94 sesjach zdało egzamin, raczej zastanowić i pomyśleć dlaczego tylko tyle. Może po prostu brakuje podstawowego działania zmierzającego do dotarcia do osób młodych.   Warto zapytać co w tej sprawie robią duże organizacje  zrzeszające krótkofalowców i zajmujące się tematyka krótkofalarską.
Co w tym kierunku robi Liga Obrony Kraju ze swoim Wydziałem Szkolenia i Sportów Łączności, co robi Związek Harcerstwa Polskiego ze swoim Inspektoratem Łączności, a także co robi Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ze swoją Sekcją Radiową.
I wreszcie co robi Polski Związek Krótkofalowców, największa organizacja w Polsce, która na swoich sztandarach ma rozwój krótkofalarstwa, członek Międzynarodowej Unii Krótkofalarskiej /IARU/ i jednocześnie organizacja mająca ambicje reprezentowania polskiego krótkofalarstwa w świecie.

Dlaczego wspominamy o tych organizacjach? Bo są duże i mają zapisaną w swoich statutach pracę z młodzieżą. Co więcej mają u siebie odpowiednie komórki organizacyjne i ogromne rzesze chętnych i palących się do działania doświadczonych działaczy. Mniejsze lokalne organizacje czy grupy osób robią dużo na miarę swoich możliwości w swoich lokalnych środowiskach. Choć pewnie chciało  by się i więcej.

Może zatem warto wspólnie usiąść do stołu i porozmawiać jak to zmienić, jakie podjąć działania wspólne, żeby nawzajem sobie pomóc.

TYLKO CZY TE ORGANIZACJE POTRAFIĄ JESZCZE ZE SOBĄ ROZMAWIAĆ I POROZUMIEĆ SIĘ DLA DOBRA I W INTERESIE CAŁEGO ŚRODOWISKA?
Czy to pytanie aby nie jest retoryczne?

Sekretariat OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

Orzel MON logo700x700

kbj logo

fixprint logo

logo krotka fala1

krotka fala technologia kosmos

krotka fala technologia organizacje

logo KF Warszawa ikona

logo KF Dabrowa ikona

marsz ikona1b

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

plakietka-inspektoratu-3

sekcja radio ZHR

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

sekcja radio ZHR Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg plakietka-inspektoratu-3