BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

Wydawnictwo OPOR

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Harcerze przekazali BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2018

BSP2018 logo biale

W dniu 20 grudnia 2018 roku na zaproszenie władz Związku Harcerstwa Polskiego Prezes Fundacji OPOR wraz z towarzyszącymi osobami w tym z reprezentantem najstarszej w Polsce średniej szkoły technicznej (obecnie Technikum nr 7 w Warszawie dawniej Zespół Szkół Kolejowych powstałej w 1873 roku) p. Magdalena Kołodziejską z rąk władz ZHP oraz Szefa Inspektoratu Łączności Głównej Kwatery ZHP otrzymał BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU. To już po raz drugi przedstawiciele organizacji krótkofalarskich (w tym Polskiego Związku Krótkofalowców i Ligi Obrony Kraju) zapraszani są przez GK ZHP na spotkanie związane z Betlejemskim Światłem Pokoju.

BSP 2018 przekazanie 1

W przedświątecznym okresie druhowie ZHP postanowili wokół ognia z Groty Narodzenia w Betlejem nieść w tym roku idee łączenia się w duchu dialogu. W imieniu Fundacji władzom ZHP i Szefowi Inspektoratu Łączności GK ZHP przekazaliśmy wraz życzeniami babki w kształcie lilijki która jest jednym ze znaków identyfikacyjnych skautów, a jako odznaka w ZHP jest obecna oficjalnie od 4 grudnia 1916 roku.

BSP 2018 przekazanie 2

BSP 2018 przekazanie 3

BSP 2018 przekazanie 4

Niestety w tym roku z zaproszenia władz ZHP nie skorzystała ani Liga Obrony Kraju, ani Polski Związek Krótkofalowców który Uchwałą Zarządu Głównego nadał Związkowi Harcerstwa Polskiego na wniosek Oddziału Terenowego w Lublinie Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców. Przekazanie jej władzom naczelnym ZHP mogło być miłym akcentem w kończącym sie roku 100 lecia ZHP.  

Światło Pokoju płonie w Betlejem, skąd każdego roku przemierza tysiące kilometrów, by znaleźć się w domach ludzi na całym świecie. Nie wydarzałoby się to bez uczestnictwa harcerzy dbających o to, aby Ogień rozświetlił zarówno instytucje publiczne, jak i mieszkania Polaków.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Od tych 25 lat Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest na świecach Caritas. BŚP i świeca stały się nieodłącznymi elementami polskiej Wigilii, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim. W roku 2018 światło wędruje pod hasłem ŚWIATŁO, KTÓRE ŁĄCZY 

Fundacja OPOR

strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

fixprint logo

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

lacznosc zhp

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg